Jeden populárny mýtus, ktorý vyhlasujú „prohibiciisti“, je ten, že jeden alebo dva kĺby denne sú prakticky ekvivalentom celého balenia tabakových cigariet denne. Výskum Dr. Taškin v skutočnosti ukazuje, že denní fajčiari marihuany poskytujú menej dôkazov o poškodení dýchacích ciest ako fajčiari cigariet zabalených denne. Okrem toho neexistuje žiadny dôkaz, ktorý by spájal marihuanu so srdcovými chorobami alebo s respiračnými rakovinami, ako je rakovina močového mechúra, hrubého čreva a konečníka - zdá sa, že ide o rozdiel vyhradený pre fajčenie tabaku.
Prečo by malo byť fajčenie marihuany menej fyzicky škodlivé ako fajčenie cigariet? Jedným z veľkých dôvodov je to, že fajčiari marihuany majú tendenciu konzumovať podstatne menej dymu. Typický užívateľ marihuany fajčí okolo jedného alebo dvoch kĺbov denne, zatiaľ čo typický fajčiar tabaku všeobecne prechádza balením alebo dvoma z 20 cigariet denne.
Tieto súčty by sa, samozrejme, mali upraviť podľa skutočnosti, že fajčiari marihuany obvykle vdychujú hlbšie a vystavujú svoje pľúca väčšiemu množstvu dymu na jeden potiahnutie. Štúdia Dr. Tashkinga a Dr. TC Wu zistila, že fajčiari marihuany absorbujú niekde medzi 3 až 5-krát viac toxínov dymu ako fajčiari tabaku na jednu vyfajčenú hmotnosť (Tashkin). Tak jeden gram marihuany je ekvivalent asi 3 až 5 gramov tabaku. Veľkosť kĺbov marihuany siaha od listových „listových“ listov v štýle cigár až po štíhle kĺbov sinúzy, ktoré vážia zlomok g. Všeobecne platí, že v menších kĺboch nájdete kanabis vyššej kvality. Pri marihuane primerane dobrej kvality váži štandardný kĺb okolo 0,4 gramu - asi má veľkosť cigarety. Pri použití vyššie uvedeného pomeru je priemerný spoj rovný 1,5 až 2,5 cigaretám.
Druhým veľkým rozdielom medzi tabakom a marihuanou je sklon tabaku prenikať hlbšie do pľúc. Z neznámych dôvodov sa častice z dymu marihuany väčšinou zhromažďujú vo väčších horných vzduchových priechodoch pľúc a hrdla a tabak preniká do menších dolných priechodov. Podľa Dr. Taškina je jedným z dôvodov to, že marihuana sama o sebe nespôsobuje emfyzém, progresívne a degeneratívne ochorenie dolných pľúc, ktoré je spojené s fajčením tabaku. Naopak, kombinácia marihuany a tabaku môže skutočne zvýšiť riziko emfyzému (Tashkin). Marihuana môže tiež pôsobiť dráždivejšie ako cigarety.
Posledným hlavným rozlišovacím faktorom medzi dvoma rôznymi fajčeniami sú ich hlavné účinné látky. Marihuana obsahuje THC a ďalšie kanabinoidy, zatiaľ čo tabak obsahuje nikotín. Videli sme, že existujú dôkazy o tom, že THC a kanabinoidy majú vlastnosti potláčajúce rakovinu. Naproti tomu nikotín má vlastnosti, ktoré majú tendenciu podporovať rakovinu. Ďalej, ďalšie deriváty nikotínu v tabakovom dyme (ako NNK a NNN) sú dobre známe karcinogény. Nakoniec, nikotín je mimoriadne silný návykový vazokonstriktor a stimulant, o ktorom je známe, že podporuje obehové a srdcové choroby.
Podľa profesora Melamede existujú určité biochemické dôvody na vysvetlenie, prečo dym z kanabisu nie je tak karcinogénny ako tabakový dym (Melamede). Po prvé, THC pôsobí tak, že premieňa konverziu PAH v dyme marihuany na aktívne karcinogény, zatiaľ čo zdá sa, že nikotín má opačný účinok. Po druhé, nikotín často inhibuje deštrukciu buniek chorôb (apoptóza), zatiaľ čo kanabinoidy nie. Po tretie nikotín podporuje rast krvných ciev zásobujúcich nádor (angiogenéza) a kanabinoidy majú, samozrejme, opačný účinok. Melamede na záver konštatuje: „Je možné, že s rastúcou populáciou konzumujúcou kanabis sa dlhodobé následky fajčenia kanabisu môžu podobať tým, ktoré sa pozorujú pri tabaku.